Na czym polega ekstrakcja zęba?
Usunięcie zęba może być jedyną możliwością poradzenia sobie z wadami zgryzu czy zaawansowaną próchnicą. Często traktowana jest jako ostateczność, kiedy leczenie zębów nie rokuje powodzenia. Warto wiedzieć, na czym polega zabieg.
Przebieg ekstrakcji zęba
Usunięcie zęba jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Następnie stomatolog wykorzystując odpowiednie narzędzia, dokonuje zerwania wiązadeł okrężnych, które otaczają ząb. Kleszcze stomatologiczne wywołują zwichnięcie zęba – następnie dentysta musi dobrze rozchwiać ząb, by na koniec udało się go wyciągnąć z zębodołu. Lekarz stomatolog nie może również zapominać o oczyszczeniu zębodołu, co zapobiega infekcji i pozostaniu w ranie resztek zęba czy tkanek ze stanem zapalnym.
Po zabiegu
Po dokonaniu ekstrakcji, pacjent przez około 20 minut musi zagryzać wacik. W zębodole utworzy się skrzep, który musi zostać nienaruszony w celu dobrego gojenia się rany. Przez około 2 godziny po zabiegu powinno się unikać spożywania napoi i jedzenia, natomiast przez kilka dni zaleca się spożywać półpłynne pokarmy. Po usunięciu zęba warto odstawić papierosy i alkohol, które dodatkowo mogą podrażniać ranę. Przy stosowaniu się do zaleceń lekarza, gojenie powinno przebiegać bez komplikacji.
Zobacz: stomatologia poznań.